Oszczędzanie

Poradnik oszczędzania: Krok 6: Podział na przychody regularne i neregularne

Dotarliście aż tak daleko? Gratulujemy! Zobaczcie poniżej, jaki jest kolejny punkt na drodze do skutecznego oszczędzania.

Jeśli dopiero zaczynacie swoją drogę do lepszego zarządzania swoimi pieniędzmi, a nie wiecie od czego zacząć, zapraszamy do zapoznania się z poprzednimi krokami z naszego Poradnika.

Podział przychodów

Jeśli zaplanowaliście już swój budżet rodzinny (o czym pisaliśmy w kroku 5) – świetnie. Jeśli nie – najwyższy czas, żeby to zrobić! Teraz pora na następny krok – dokładne określenie wysokości Twoich miesięcznych przychodów oraz ich podział na przychody regularne oraz nieregularne.

  • Przychody regularne – tutaj powinny znaleźć się pieniądze, które otrzymujesz (jak sama nazwa wskazuje) regularnie, a ich ilość jest stała. Mogą to być pensje, stypendium, renta czy emerytura.
  • Przychody nieregularne – tutaj natomiast mogą zostać przypisane dochody, które pojawiają się na Twoim koncie (lub w portfelu) co jakiś czas. Mogą to być premie, nagrody roczne, a także wynagrodzenie za nadgodziny – z reguły nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile może ich być w przyszłym miesiącu. W tej kategorii uwzględniamy również zyski z inwestycji czy lokat oraz pozostałe mniej lub bardziej niespodziewane zastrzyki gotówki.

Na tę kategorię powinni zwrócić uwagę freelancerzy, osoby dla których źródłem dochodu jest działalność artystyczna lub też utrzymujące się z prac sezonowych albo zarabiające w Internecie. To właśnie ich budżet będzie charakteryzował się stosunkowo dużą niestabilnością pod względem przychodów.

Wykorzystanie przychodów

W zależności od tego, do jakiej kategorii należą Wasze przychody, warto inaczej zaplanować do czego mają nam służyć.

    • Wykorzystanie przychodów regularnych – skoro wpływają na nasze konto regularnie, można spożytkować je na wydatki, które czekają nas każdego miesiąca – rachunki domowe, opłaty za telefon, czynsz, czesne oraz zakupy (zaplanowane!). W ten sposób mamy pewność, że nie będziemy mieli problemów z ich opłaceniem.
    • Wykorzystanie przychodów nieregularnych – takie przychody, jeśli nie stanowią naszego głównego źródła utrzymania, idealnie nadają się na nagłe wydatki (np. naprawy), drobne przyjemności oraz oczywiście do odłożenia – np. na konto oszczędnościowe.

 

ANALIZUJ

Masz ochotę kupić nowe ubranie? Nie decyduj się na zakup zbyt pochopnie! Po powrocie do domu najczęściej okazuje się, że zakup „czegoś nowego” był tylko zbędnym wydatkiem. Kolejna para jeansów wcale nie jest Ci potrzebna! Promocje i „superokazje” to pułapka dla konsumentów. Podejmuj decyzje spokojnie i z rozwagą. Uważaj również surfując w Internecie. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, średnio 42% transakcji to zakupy nieplanowane.

Mimo wszystko „rzucenie impulsywnych zakupów” wydaje Ci się trudne? Pomyśl o tym, czy nie musisz walczyć… z uzależnieniem. W fachowym języku psychologowie nazywają takie zaburzenie zakupami kompulsywnymi. Uzależnieni klienci traktują zakupy jako sposób uniknięcia lub złagodzenia nieprzyjemnych uczuć (takich jak lęk).

Zapoznaj się ze wszystkimi artykułami:

>> Krok 1: Zmień myślenie

>> Krok 2: Zapisuj!

>> Krok 3: Nie wydawaj wszystkiego

>> Krok 4: Stop spontanicznym zakupom

>> Krok 5: Nie odkładaj na później

>> Krok 7: Podział wydatków

>> Krok 8: Plan oszczędnościowy

Copyright © 2010-2017 Alleceny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl