Oszczędzanie

4 sposoby, jak oszczędzić kilkaset złotych na prądzie

Niestety od końca czerwca dni robią się coraz krótsze i niedługo każdy z nas, chcąc czy nie chcąc, będzie musiał częściej i na dłużej włączać światło w swoim domu. Co zrobić, by nie wiązało się to ze znacznym powiększeniem rachunków za prąd?

Dziś podpowiadamy jak rozsądnie korzystać z energii elektrycznej i oszczędzać nawet kilkaset złotych rocznie.

Zrezygnuj z trybu czuwania

Jeśli widzisz na urządzeniu z którego nie korzystasz zapaloną czerwoną (z reguły) diodę albo godzinę na wyświetlaczu, znaczy to że jest ono w trybie czuwania. Jednak nie znaczy to, że nie pobiera energii – a po co płacić za coś czego nie używamy ?

!! Prosty sposób na szybkie odłączanie urządzeń od prądu ? Jeśli masz ich kilka niedaleko siebie (np. telewizor, dekoder i modem), podłącz je do jednej listwy zasilającej z przyciskiem włącz/wyłącz. W ten sposób możesz naraz odłączyć kilka urządzeń.

Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody tryb czuwania odpowiada w każdym domu za zużycie dodatkowych 175 kWh rocznie. Dzięki samemu wyłączaniu z trybu czuwania komputera czy sprzętu RTV i AGD możesz zaoszczędzić ponad 200 zł rocznie.

Czy wiesz, że…?
Gdyby połowa Polaków nie zostawiała urządzeń w trybie czuwania, razem w ciągu roku zaoszczędzilibyśmy prawie 300 milionów złotych oraz zmniejszylibyśmy emisję dwutlenku węgla do atmosfery o milion ton.

Przejdź na tryb energooszczędny (Ty i Twój sprzęt)

Oznacza to nie tylko włączenie trybu energooszczędnego w Twoim komputerze, ale wypracowanie w sobie odpowiednich nawyków, które pozwolą Ci faktycznie ograniczyć zużycie energii. 50% z nas oglądając telewizję korzysta jednocześnie z innego urządzenia (tablet, telefon, komputer). Nie rób kilku rzeczy naraz – jeśli odpisujesz na e-maile albo rozmawiasz przez telefon, wyłącz telewizor, którego i tak nie oglądasz.

Zużycie energii w domu (oraz ile możemy oszczędzić) można w prosty sposób policzyć np. dzięki kalkulatorowi Taurona. Oczywiście wartości nie będą idealnie odpowiadały tym w naszym domu, ale jest to dla nas cenna informacja.

Dostosuj natężenie światła do pomieszczenia

To oczywiste, że potrzebujemy silniejszego oświetlenia w łazience i ciemnych pomieszczeniach, ale np. w sypiali nie musi być już tak jasno. Wybieraj energooszczędne świetlówki LED zamiast tradycyjnych żarówek – zużywają nawet pięciokrotnie mniej energii. Dzięki temu zadbasz także o środowisko i zmniejszysz emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Dodatkowo, zwykła żarówka przetwarza na światło tylko 5% pobranej energii (reszta – czyli aż 95% – zostaje przetworzona na ciepło). Decydując się na zakup żarówek lub świetlówek, zwróć uwagę na takie parametry jak: efektywność energetyczna, żywotność (wyrażaną w godzinach), liczba cykli pracy, temperatura barwowa i czas nagrzewania (informacja istotna w przypadku świetlówek kompaktowych).

Pomyśl o zmianie taryfy lub sprzedawcy energii elektrycznej

W danym regionie działa zazwyczaj jeden operator systemu dystrybucyjnego (np. Tauron czy Enea), ale kilku sprzedawców energii – ten wiodący może narzucać wyższe ceny niż pozostali sprzedawcy. Oczywiście tracą na tym niczego nieświadomi klienci (różnica w opłatach za energię w skali roku u poszczególnych sprzedawców może wynosić nawet do kilkuset złotych). Wbrew pozorom, procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej wcale nie jest skomplikowana.

Możemy skorzystać z internetowego kalkulatora taryf elektroenergetycznych (np. Kalkulator Urzędu Regulacji Energetyki) aby sprawdzić, która z ofert obowiązujących u określonego sprzedawcy będzie dla nas najbardziej opłacalna. Może okazać się, że powodem Twoich wysokich rachunków nie było wcale nieumiejętne gospodarowanie energią, ale zbyt wysoka taryfa opłat.

Co jeszcze możemy zrobić?

Zamiast włączania kolejnej lampy wykorzystujmy światło dzienne – rolety i zasłony wcale nie muszą być zaciągnięte przez 24 godziny na dobę (chyba, że masz bardzo wścibskich sąsiadów). Zwróć także uwagę na kolorystykę wnętrz w Twoim mieszkaniu. Ściany pomalowane na jasne kolory sprawiają, że pomieszczenia wydaję się jaśniejsze. Niedostatek światła w sezonie jesienno-zimowym doskwiera każdemu z nas, ale to jeszcze nie powód, żeby zostawiać włączone światło w każdym pokoju.

  • SYLWESTER BRZEŹNICA

    ja polecam prosty patent. sprawdzcie swoje umowy na prad i porownajcie z nowymi firmami. ja sprawdzilem z oferta firmy Axpo i okazalo sie, ze maja duzo lepsze ceny pradu. zmienilem dystrybutora energii elektrycznej wlasnie na nich i teraz ciesze sie nizszymi rachunkami 🙂

Copyright © 2010-2017 Alleceny. Wszystkie prawa zastrzeżone.