Dietetyka

Woda mineralna – którą warto kupić?

Wśród wód „mineralnych” dostępnych w większości hipermarketów przeważającą część stanowią wody średniozmineralizowane. Wśród nich znajdują się: Staropolanka, Cisowianka, Nałęczowianka, Veroni Mineral, Kinga Pienińska czy Jurajska. Spośród wymienionych w tej grupie wód największą ilością wapnia i magnezu wyróżniają się Staropolanka, Cisowianka i  Nałęczowianka. Wody te to najlepszy wybór dla zdrowych osób o normalnym trybie życia.

Jeśli uprawiasz sport, w dniu treningu spożywaj wody wysokozmineralizowane, wśród których największą popularnością cieszą się Kryniczanka i Muszynianka. Pomogą Ci one uzupełnić utracone wraz z potem składniki mineralne oraz dostarczą sporych ilości wapnia i magnezu, niezbędnych do prawidłowej pracy mięśni. Na zawartość magnezu w wodzie powinny również zwracać uwagę osoby pijące dużo kawy, odpowiedzialnej za wypłukiwanie tego ważnego pierwiastka z naszego z organizmu. Woda bogata w magnez będzie także dobra dla osób narażonych na długotrwały stres.

Osoby, w których diecie dominują mięso oraz nabiał przy jednoczesnym niewielkim spożyciu owoców i warzyw, wybierając wodę do picia powinny zwrócić uwagę na ilość zawartych w niej wodorowęglanów. Uchronią one organizm przed zakwaszeniem, wynikającym z nadmiernego spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego. Im więcej jonów HCO3w wodzie, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że woda nie zastąpi owoców i warzyw (dostarczających niezbędnego błonnika i witamin), które najsilniej neutralizują zakwaszenie organizmu. Woda bogata w HCO3jest także najlepszym wyborem dla osób z refluksem i często pojawiającą się zgagą.

Woda źródlana jest polecana szczególnie dla osób mających problemy z nerkami oraz małych dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia (ich nerki nie są jeszcze odpowiednio przygotowane do picia wody wysokozmineralizowanej). Najpopularniejsze wody źródlane, dostępne powszechnie na rynku, to: Kropla Beskidu, Żywiec Zdrój, Aquarela, Primavera oraz Mama i ja.

Wybór wody ma bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu. Warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na jej skład i wybrać taką, która zaspokoi najważniejsze potrzeby naszego organizmu. Kształt butelki, nazwa oraz smak wody powinny stanowić czynniki drugorzędne.

porowanie skladnikow wody mineralnej

 

 

Copyright © 2010-2017 Alleceny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl