Oszczędzanie

Poradnik oszczędzania: Krok 6 Podział na przychody regularne i neregularne

Dotarliście aż tak daleko? Gratulujemy! Zobaczcie poniżej, jaki jest kolejny punkt na drodze do skutecznego oszczędzania.

Jeśli dopiero zaczynacie swoją drogę do lepszego zarządzania swoimi pieniędzmi, a nie wiecie od czego zacząć, zapraszamy do zapoznania się z poprzednimi krokami z naszego Poradnika.

Podział przychodów

Jeśli zaplanowaliście już swój budżet rodzinny (o czym pisaliśmy w kroku 5) – świetnie. Jeśli nie – najwyższy czas, żeby to zrobić! Teraz pora na następny krok – dokładne określenie wysokości Twoich miesięcznych przychodów oraz ich podział na przychody regularne oraz nieregularne.

  • Przychody regularne – tutaj powinny znaleźć się pieniądze, które otrzymujesz (jak sama nazwa wskazuje) regularnie, a ich ilość jest stała. Mogą to być pensje, stypendium, renta czy emerytura.
  • Przychody nieregularne – tutaj natomiast mogą zostać przypisane dochody, które pojawiają się na Twoim koncie (lub w portfelu) co jakiś czas. Mogą to być premie, nagrody roczne, a także wynagrodzenie za nadgodziny – z reguły nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile może ich być w przyszłym miesiącu. W tej kategorii uwzględniamy również zyski z inwestycji czy lokat oraz pozostałe mniej lub bardziej niespodziewane zastrzyki gotówki.

Na tę kategorię powinni zwrócić uwagę freelancerzy, osoby dla których źródłem dochodu jest działalność artystyczna lub też utrzymujące się z prac sezonowych albo zarabiające w Internecie. To właśnie ich budżet będzie charakteryzował się stosunkowo dużą niestabilnością pod względem przychodów.

Wykorzystanie przychodów

W zależności od tego, do jakiej kategorii należą Wasze przychody, warto inaczej zaplanować do czego mają nam służyć.

  • Wykorzystanie przychodów regularnych – skoro wpływają na nasze konto regularnie, można spożytkować je na wydatki, które czekają nas każdego miesiąca – rachunki domowe, opłaty za telefon, czynsz, czesne oraz zakupy (zaplanowane!). W ten sposób mamy pewność, że nie będziemy mieli problemów z ich opłaceniem.
  • Wykorzystanie przychodów nieregularnych – takie przychody, jeśli nie stanowią naszego głównego źródła utrzymania, idealnie nadają się na nagłe wydatki (np. naprawy), drobne przyjemności oraz oczywiście do odłożenia – np. na konto oszczędnościowe.

Copyright © 2010-2017 Alleceny. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl